Сергій Кабуд ( Кий ) (xyu) wrote,
Сергій Кабуд ( Кий )
xyu

Сталін саботував покарання нацистів за злочини скоєні в Україні

60 років Нюрнберзькому процесу: інтерв'ю
Олександр Гриб
Бі-Бі-Сі, Лондон

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/indepth/story/2005/11/051121_nuremberg_ukr_ie.shtml

Бі-Бі-Сі: З точки зору історика однак, як би ви порівняли злочини нацистів за 4 роки правління в Україні і комуністів за 70 років правління?

Карл Беркгоф: Я не можу сказати чиї злочини були більшими. Це неможливо. Обидва режими вчинили надзвичайні злочини проти людства. Я не думаю, що хто-небудь, хто бачив документи відповідного періоду може сказати, що якийсь з режимів був кращим. Якщо подивитися на документи 30-их і сорокових років, то комуністичний режим вчинив на території України надзвичайні злочини.
На півдні Німеччини в Нюрнбергу 20 листопада відбулася церемонія на відзнаку 60-ї річниці судових процесів.

На церемонії в судовій залі, де відбувалися процеси, був присутній один з американських прокурорів та кілька людей, які брали участь у слуханнях 60 років тому.

Широко вважається, що судові процеси в Нюрнбергу над чільними представниками адміністрації Гітлера стали підвалинами подальшим міжнародним судам з воєнних злочинів.

Більшість чільних керівників Рейхскомісаріату Україна, які пережили війну, залишилися не покараними.

{Карл Беркгоф}


Історик Карл Беркгоф з Центру досліджень Голокосту в Амстердамі про те чи достатньою мірою висвітлив Нюрнберзький процес злочини нацистів скоєні в Україні:

Карл Беркгоф: Різні злочини були задокументовані. Наприклад масові вбивства у Києві були добре задокументовані радянською стороною. Проте, були задокументовані добре такі злочини як мародерства та загальне насильство чи навіть насильна депортації на роботи у Німеччину. Останнє було добре відомо, оскільки керівника організованих депортацій Фріца Залкола було засуджено до страти на суді на підставі свідчень. Генерал-губернатор Ганс Франк, який керував Східною Галичиною і був засуджений також дав свідчення.

Бі-Бі-Сі: Якщо порівняти усі задокументовані і розглянуті у Нюрнбергу злочини нацистів, яку частку з них складали злочини скоєні в Україні?

Карл Беркгоф: Ні я, ні будь-хто інший не досліджували матеріали процесу з цієї точки зору. Тому мені важко відповісти, але ця тема з’являється у матеріалах дуже часто. Дуже часто. Нерідко Україна також фігурує у списку інших республік СРСР чи країн східної Європи, де чинилися злочини. На додаток, існує протокол допиту Альфреда Розенберга, одного з лідерів нацистів, який на перехресному опитуванні твердив, що волів би зробити більше для України, але йому завадили. Він казав, що не хотів бачити керівником України Еріха Коха, але рішення ухвалили проти його волі. Він пропонував іншого кандидата, який пізніше запропонував план голодомору у Східній Європі, тому важко уявити, що він був би кращий.

Бі-Бі-Сі: Як склалася доля рейхскомісара України Еріха Коха, який був головним управителем нацистів в Україні і чому його не засудили у Нюрнбергу?

Карл Беркгоф: На останньому етапі війни йому вдалося зникнути і влаштуватися жити у Гамбургу під іншими документами. Лише у 1949 році, один з ветеранів Вермахту впізнав його і видав владі. Проте з причин не зрозумілих на Заході тоді, і не дослідженим досі, він не постав перед радянським судом. Сталін дозволив новому польському уряду судити його, але не за злочини скоєні в Україні, а у регіоні Бєлостоку у Польщі, який йому також підпорядковувався. Той суд тривав чотири місяці. Хоча процес почався пізно, на початку 1958 року Коха було засуджено до страти. Тоді ж він видав себе за смертельно хворого і з незрозумілих причин, вирок не виконали. Тоді ніби був закон, що хворих у Польщі не можна було страчувати. Насправді він дожив до 90-років в ув’язненні і помер у 1986 році. Ми досі не знаємо чому його не забрали у СРСР.

Бі-Бі-Сі: Тобто Коха ніколи не судили за злочини вчиненні під його керівництвом в Україні?

Карл Беркгоф: Він ніколи не поставав перед суддею за цим звинуваченням. Цілком вірно.

Бі-Бі-Сі: Наскільки можна вважати, що Нюрнберзький Трибунал об’єктивно висвітлив злочини нацистів в Україні, якщо намісник нацистів у Рейхскомісаріаті Україна так і не постав у цій справі перед судом?

Карл Беркгоф: Так у певному сенсі, покриття злочинів у свідченнях чільних нацистів не було адекватним. Більшість чільних керівників Рейхскомісаріату Україна, які пережили війну, залишилися не покараними. Генерал-комісар Фраунфельт наприклад, який правив на півночі Криму, написав мемуари, які були опубліковані невдовзі по його смерті наприкінці сімдесятих років. Книга називалася: "Ні про що не шкодую" і він був активним неонацистом. І хоча одного разу у нього брали свідчення він ніколи не поставав перед судом. Така доля була у багатьох нацистів добре відомим історикам сьогодні. Багато тих людей повернулися, так-би-мовити до свого нормального життя.

Бі-Бі-Сі: Коли ви досліджували матеріали Нюрнберзького процесу, чи зазначаються там злочини здійсненні проти окремих національностей в Україні, як от євреїв, поляків чи етнічних українців, чи усі вони проходять як злочини проти цивільного населення?

Карл Беркгоф: Як правило це чітко видно з документів, або ж навіть відверто там зазначається, яку етнічну групу винищували. Навіть у радянських документах, це як правило чітко зазначалося. Окрім документів воєнного періоду, які були представлені у Нюрнбергу, по війні були зібрані свідчення очевидців з радянського союзу. Проте ті свідчення більш проблематичні і там важче зрозуміти, яка група постраждала. Лише з часом стало зрозуміло масштабність винищення євреїв та інших етнічних груп.

Бі-Бі-Сі: Ліва опозиція в Україні полюбляє згадувати про результати Нюрнберзького процесу в контексті проблеми УПА в українському суспільстві. Чи траплялися згадки про УПА при ваших дослідженнях тим матеріалів?

Карл Беркгоф: Я не можу пригадати, щоб я бачив такі згадки. Не хочу сказати, що це неможливо, але хтось мав би це уважно дослідити.

Бі-Бі-Сі: Праві та правоцентристи в Україні, воліють згадувати Нюрнберг в контексті необхідності міжнародного трибуналу у комуністичних злочинах в Україні. Чи варта з історичної перспективи мати процес Нюрнберг-2?

Карл Беркгоф: Я гадаю, що злочини один і других є порівнювані. Проте це не значить, що з цього випливає очевидний висновок. Тоді слід порівняти схожість і відмінність тих злочинів. Я гадаю, що було б мудро спочатку обговорити це у суспільстві. Скільки людей в Україні зараз підтримали б такий суд? Не хочу радити, щось як іноземець, але українці мали б це вирішити самі. Це могло б мати позитивний наслідок, у цьому немає сумнівів. Коли розглядають масові злочини і хтось потрапляє під суд це привертає увагу громадськості і це може бути оздоровлюючим процесом для суспільства.Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment